Mind     |     Kert     |     Park     |     Tér     |     Műemléki környezet     |     Lakó     |     Iroda     |     Intézmény     |     Koncepció

Projekt neve

Belváros új főutcája

Dátum

2010

Téma

Tér

Stádium

Kiviteli terv

Megbízó

Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerületi Önkormányza

Partner

Közlekedés Kft. - Főmterv Zrt. - M-Teampannon Kft. Konzorcium

Leírás

Pest új főutcája észak-déli irányú, közel három kilométer hosszú, radikálisan csökkentett gépjárműforgalmú városi tengely a Szabadság tér és a Kálvin tér között. Megalkotásával a Belváros megújuló szerepeinek megfelelően tagolt térrendszer kialakítása volt a cél: a turistakorzóként működő Váci utcával párhuzamosan egy olyan főutca kiépítése, amely csatlakozik a szomszédos térségekben kialakult megújulási folyamatokhoz. Fontos volt, hogy a Belváros főutcájának közlekedési szerepe nagymértékben háttérbe szoruljon, az utca a városi élet terévé váljon, olyan sokfunkciós térré, ahol az átközlekedők csak vendégek; a valódi főszerep azoké, akik itt töltik idejüket, itt találkoznak, itt pihennek és szórakoznak – vagyis itt élik „belvárosi” életüket.

Városfejlődési és -szerkezeti szempontból a "Tengely" területe nem egységes, több szerkezeti- és három funkcionális egységből áll. Az egykori városfalon belüli terület ("a valódi Belváros") a Kálvin tértől a Deák Ferenc utcáig tart – ez gyakorlatilag két utca, a Kecskeméti és Petőfi Sándor utca területe, a közbeeső terekkel (Egyetem tér, Ferenciek tere, Szervita tér) együtt. Az egyes rész-szakaszok alapvetően más-más tervezői megközelítésmódot igényeltek – miközben szükséges volt meghatározni a teljes tengelyt egységesen kiszolgálni képes gondolatokat, elemeket. A Főutca kiemelt szegélyektől mentes burkolati rendszerének „gerincét” az utcák középtengelyében vezetett gépkocsi-közlekedési sáv adja, amelyet egy vagy két oldalról parkoló vagy berendezési sáv kísér. A gépkocsi-sáv illetve parkolósávok homlokzatok felöli oldalán 30 cm széles dísz-szegély fut, amely adott esetben a parkolásgátló elemeket is hordozza. Hasonló szegély alkotja a faveremrácsok keretét. A gyalogjárók a széles szegélyek és a házak homlokzata előtt futó, kisebb elemekkel burkolt bordűr közötti sávokban alakultak ki.

View