Mind     |     Kert     |     Park     |     Tér     |     Műemléki környezet     |     Lakó     |     Iroda     |     Intézmény     |     Koncepció

Projekt neve

M4 Kálvin tér

Dátum

2009

Téma

Tér

Stádium

Kiviteli terv

Generáltervező

KÖZTI Zrt.

Partner

Erő Zoltán, Skardelli György

Leírás

Budapest új metróvonalának építése a történelmi Belvárost a Kiskörút vonalán érinti, a tömegközlekedési hálózat átalakulása itt a legjelentősebb, voltaképp ide helyeződik át a Belváros kapuja. Ezzel a kihívással már a korábbi tanulmányok és szabályozási tervek is számoltak; majd 2005-től, a metróállomások terveivel együtt – azok felszíni alátámasztásaként – készülő köztértervek is az itt felvetett megoldásokon alapultak.

A Kálvin tér három kerület - a Belváros, a Józsefváros és a Ferencváros – gyalogos prioritású zónáinak metszéspontja. Ez a tény és a kialakuló metrócsomópont olyan városi teret definiál, amely a déli belváros fő találkozási pontjává válhat. A tervezés során – igen szerencsés módon – nem fragmentált szakmai struktúrában készültek az építészeti és kertépítészeti tervek, hanem a tájépítészeti szempontok szerves együttműködés során épültek be a térrendezési koncepcióba. A tér történelmi képeit elemezve egy olyan nyílt tér vált általános tervezési előképpé ahonnan – a Kecskeméti kapuval a gyújtópontban – országos jelentőségű közlekedési irányok tárulnak fel. Ehhez a funkcióhoz nyílt, a homlokzatokat feltáró, városépítészeti értelemben is reprezentativitást hordozó tér kialakítása látszott legalkalmasabbnak. A tér egyedi térburkolatot kapott, amely a Belváros alaprajzi formája nyomán született („K kő”). A fásítás három részre tagolható: az első a meglévő értékes egyedek védelme; a második a tér észak nyugati térfala mentén telepítendő fasor – ez a telepítés egységesen kíséri végig a Kiskörutat. A harmadik szintet azok az egyedi műkő dézsákba telepített díszkörték alkotják, amelyek laza lombjukkal finoman szűrik napfényt és a látványt, illetve jelölnek ki támaszkodó, várakozó, találkozási pontokat a téren. Ezek a dézsás fák azokon a térrészeken helyezkednek el, ahol valamilyen alépítmény akadályozza a természetes telepítést.

View